Szukaj na stronie

Kontakt

Jedynka dla klimatu

izabelaniczyporuk@gmail.com

Zadanie 2

Metryczka gminy

Miasto Mikołów leży w środkowej części województwa śląskiego, na południowy zachód od Katowic. Od
północy graniczy z Rudą Śląską i Gierałtowicami, od północnego wschodu z Katowicami, od południowego
wschodu z gminą Tychy, od południa z gminą Łaziska Górne i Wyry, od południowego zachodu z Orzeszem,
a od zachodu z gminą Ornontowice.
Po roku 1975, gdy do miasta włączono cztery dotychczasowe wioski: Borową Wieś, Mokre, Paniowy i Śmiłowice, ukształtowała się nowa, do dziś istniejąca struktura administracyjna miasta.
Mikołów (a dokładniej: miasto i gmina Mikołów) dzieli się obecnie na:
 miasto Mikołów (tj. Mikołów w granicach sprzed 1935 roku),
 dzielnicę Kamionka,
 sołectwa (Borowa Wieś, Bujaków, Mokre, Paniowy, Śmiłowice).
Warto przy okazji zauważyć, że Mikołów należy do bardzo wąskiego grona polskich miast, w których istnieją sołectwa. We współczesnej Polsce ta jednostka administracyjna występuje z reguły na obszarach wiejskich.
Poza tym, zarówno w samym mieście, jak i w poszczególnych sołectwach, istnieją liczne nieformalne "dzielnice", a więc obszary posiadające własną nazwę i zwyczajowo traktowane przez mieszkańców w sposób mniej lub bardziej odrębny, lecz pozbawione jasno wyznaczonych granic i nie mające statusu samodzielnej jednostki administracyjnej. Najwięcej tego typu nazw miejscowych funkcjonuje w centrum miasta:
 Abisynia,
 Gniotek,
 Gronie,
 Jamna (obszar współdzielony z dzielnicą Kamionka),
 Regielowiec,
 Reta,
 Skotnica,
 Wymyślanka.

Zabytki:
stary kościół i kapliczka św. Mikołaja w Mikołowie,
kościół św. Mikołaja w Borowej Wsi (kościół parafialny pw. św. Mikołaja z 1720 r. został przeniesiony z Przyszowic do Borowej Wsi w latach 1937-1939. Ołtarz pochodzi z roku 1600),
kościół parafialny pw. św. ap. Piotra i Pawła w Paniowach,
kościół parafialny pw. Matki Bożej Śnieżnej (nazwany tak dopiero po wybudowaniu kościoła parafialnego pw. św. Wojciecha, który przejął jego wcześniejszą nazwę) zbudowany w latach 1270-1280, później przebudowany,
kościół parafialny pw. św. Wojciecha (Bazylika mniejsza) zbudowany w stylu neoromańskim w latach 1843-1861,
kościół parafialny św. Mikołaja w Bujakowie,
kościół parafialny św. Wawrzyńca w Mokrem,
kościół ewangelicki pw. św. Jana z lat 1860-1861,
nowy cmentarz żydowski w Mikołowie z najstarszą macewą z połowy XVIII w. przy ul. Konstytucji 3 Maja (istniał też stary cmentarz żydowski w Mikołowie, lecz został zniszczony podczas II wojny światowej), zabytkowe kamienice w śródmieściu, budynek przy ul. Krakowskiej 33, którego historia może sięgać czasów średniowiecza (mury piwnic), a obecnie stanowi przykład architektury historyzująco-modernistycznej.
park Planty, którego początki sięgają XVIII wieku.

Przez większą część swojej historii Mikołów był miastem handlowym, a w XX wieku miastem przemysłowym.
W ubiegłym wieku w Mikołowie powstało wiele dużych zakładów przemysłowych, m.in. MiFaMa (Mikołowska Fabryka Maszyn), FPM (Fabryka Palenisk Mechanicznych), Wiromet. W Mikołowie mieści się jedyna w Polsce i jedna z dwóch w Europie Kopalnia Doświadczalna "Barbara". W Mikołowie znajduje się wzgórze Gronie, od którego pochodzi nazwa piwa Tyskie Gronie (na wzgórzu tym znajduje się ujęcie wody dla browaru).

Powierzchnia zalesiona wynosi 2062,5 ha.
Las Panewnicki rozciąga się od dzielnicy Panewniki w Katowicach do dzielnicy Reta w Mikołowie. Drzewostan cechuje się znacznym zróżnicowaniem gatunkowym. Najliczniejszym gatunkiem jest sosna. Obok sosny występują także drzewostany brzozowe i dębowe. Stan zdrowotny drzewostanu i stan sanitarny lasu można uznać jako dobry. Na terenie lasu występują siedliska silnie świeże oraz umiarkowanie wilgotne, rzadziej spotykane są siedliska bagienne i łęgowe. Las Borowski rozciąga się między Borową Wsią w Mikołowie i Halembą w Rudzie Śląskiej. Podobnie jak w przypadku lasu Panewnickiego, las Borowski cechuje znaczne zróżnicowanie gatunkowe drzewostanu: sosna, brzoza, dąb. Stan zdrowotny drzewostanu i stan sanitarny lasu można uznać jako dobry.
Pomniki przyrody: Lipa drobnolistna - 8 sztuk, Platan klonolistny, Buk pospolity - 2 sztuki, Wiąz szypułkowy, Miłorząb dwuklapkowy.
Zespoły przyrodniczo - krajobrazowe:  Dolina Jamny i Wzgórze Kamionka.
Jako zabytki i obiekty cenne przyrodniczo można uznać Park Planty i Śląski Ogród Botaniczny.
Mikołów od dawna nazywany jest oazą zieleni na przemysłowym Górnym Śląsku, a powstały na terenie naszego miasta Ogród Botaniczny zmienia wizerunek całego regionu. Jest to jeden z największych projektów tego typu w Polsce, który pokazuje i promuje zielone oblicze Śląska oraz przyczynia się do ochrony bogatej przyrody tych terenów.
Mikołowski park, zwany Plantami, usytuowany jest pomiędzy ulicą Konstytucji 3 Maja a potokiem Aleksander. Północna część parku dochodzi niemal do centrum miasta. Obszar ten to tak zwane Małe Planty, oddzielone od Dużych Plant ulicą Górniczą.

Powierzchnia : 7920 ha
Ludność : 39629
Gęstość zaludnienia: 479 osób/km²
12 przedszkoli, 8 szkół podstawowych, 4 gimnazja, 4 ponadpodstawowe

Aby przybliżyć charakter naszej gminy w załącznikach dodatkowo znajdują się zdjęcia, które wykonała nauczycielka z naszego gimnazjum prowadząca m.in.zajęcia artystyczne - Aleksandra Nieradzik. 

Herb Mikołowa https://d.polskatimes.pl/k/r/12/98/38/4bba2609d8ebc_p.jpg?1353380494

Mikołów - widok z lotu ptaka https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTSzLvRgv0qm9ElTvwSpzPgSelknm9xYmzPjUdfiSoEqDu9tY3F_w 

Lokalizacja https://www.google.pl/maps/vt/data=VLHX1wd2Cgu8wR6jwyh-km8JBWAkEzU4,V7WzXt8WozO05mkuzeVlOxifJ52vG00YZZAiBxfplDgoBZ76T12yrkTVRQ2ga5-VxOlrLy2wxnzsPleAA6KfMvkPeB3QhEWHtLWDn4dSL0v_x4oKRuS6IWcDJHBkNKCSYYrW8z6nHrJYu_8Cdbr-9_A1C4l6QQsjVuM-IAQbuBmkqxG_9vQqIOxQSGi3X5YItIiyc71u

Dolina Jamny fot. A. Nieradzik

Kamieniołom w Mikołowie Mokrem fot. A. Nieradzik

Stary kosciół w Mikołowie fot. A. Nieradzik

Kosciół w Mikołowie Mokrem fot A. Nieradzik

Park Planty w Mikołowie fot. A. Nieradzik

Wapienniki w Mikołowie Mokrem fot. A. Nieradzik

Sląski Ogród Botaniczny https://img.polskieszlaki.pl/zdjecia/planer_2012_5/15229_ac_1336413977.jpg

Centrum Edukacji Ekologicznej w Sląskim Ogrodzie Botanicznym https://bi.gazeta.pl/im/ea/f4/d5/z14021866Q,Slaski-Ogrod-Botaniczny-w-Mikolowie.jpg

Gatunki chronione wystepujące na terenie Sląskiego Ogrodu Botanicznego
(zdjecia wszystkich znajdują się na Ekologicznej Mapie Gminy Mikołów):